11 grudnia 2019 Spojrzeć wstecz, „łatwa” rzecz

Na zakończenie podróżniczego roku 2019 polecieliśmy do Bergamo – cudownie położonego miasteczka w Lombardii. Jako że dzieli się ono na dwie części, to właściwie można by się pokusić o liczbę mnogą. W starożytności bowiem miasto w dużej mierze osadziło się na wysokich wzgórzach, rzecz jasna w celach obronnych, a może po prostu chodziło o piękniejsze widoki 🙂 🙂 🙂 . Skoro ta starsza część miasta jest na wzniesieniach i to nierzadko całkiem sporych, to pod nimi znajduje się o wiele nowocześniejsza część z całkiem dobrą komunikacją. Urocze, a zarazem zaskakujące, są kolejki podobne do kolei szynowej na naszą Gubałówkę. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Funi_Bergamo_Alta_%282%29.JPG/1280px-Funi_Bergamo_Alta_%282%29.JPG

Kursują dosyć często w kilku miejscach Bergamo i nie trzeba dokupywać osobnego biletu. Korzysta się z nich na wykupiony bilet komunikacji miejskiej. Tak, jak już pisałem, Bergamo położone jest niesamowicie, na wielu wzgórzach, z mega-widokiem na Alpy. Dodatkową atrakcją były bożonarodzeniowe jarmarki. Bez kiczu, bez hałasu, wprost należyta atmosfera świąteczna, choć brakować mogło śniegu, ale o nie, nie – nie mnie. Włoskimi kolejami wybraliśmy się na cały dzień do Mediolanu i jak to mówią: „głupi to ma zawsze szczęście”, albo „szczęście sprzyja lepszym”, albo po prostu to zasługa Opatrzności. Bez wcześniejszej rezerwacji udało nam się dostać na „Ostatnią Wieczerzę”, choć niczym nie częstowano 🙂 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/The_Last_Supper_-_Leonardo_Da_Vinci_-_High_Resolution_32x16.jpg/1200px-The_Last_Supper_-_Leonardo_Da_Vinci_-_High_Resolution_32x16.jpg

To dzieło Leonarda da Vinci to naprawdę duża uczta, a że rozmiary jego są spore, to i ja mogłem je docenić 🙂 , tak jak i na dziedzińcu kościelnym rosnące palmy 🙂

c.d.n. obiecuję 🙂

Pod ogromnym wrażeniem, ledwie rzut oka na zamek Sforzów https://www.podrozepoeuropie.pl/system/gallery/images/images/000/015/061/large/Zamek-Sforzow-w-Mediolanie_3.jpg?1594038911 oraz przejeżdżające ferrari 🙂 , nadeszła wiekopomna chwila i skierowaliśmy się ku Stadio Giuseppe Meazza, czyli San Siro 😀 . Miejsce moich szczeniackich marzeń, bowiem to właśnie tu całą swoją karierę piłkarską spędził mój piłkarski idol – kapitan AC Milan i reprezentacji Włoch Paolo Maldini. Dodatkowym też smaczkiem była wizyta w muzeum, ponieważ było w nim dużo o Maldinim.
Mini spacer po murawie, a następnie metrem pod największą katedrę we Włoszech – Duomo. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/ATGktkpTURBXy9lZTNiY2JmNDM2M2JiZmZkOTM5YmFhYzI2MzViM2M3MS5qcGeRlQMAA80FeM0DEw

Tutaj chwilkę się zatrzymam, powracając do wspomnianego jarmarku bożonarodzeniowego w Bergamo, mega klimatycznego itd., gdyż to, z czym zderzyliśmy się w Mediolanie to hałaśliwa muzyka pop, katedra rozświetlona reklamami i ogrom kiczu. Powiedzieć, że to nam zgrzytało, to tak, jakby nic nie powiedzieć… Zwiedziliśmy katedrę oraz pobliską la Scalę i słynną galerię Victora Emanuela II i gdy brodziliśmy wśród tłumów zakupowiczów wpadło nam w oko kolejne ferrari 🙂 .

Jeszcze ostatni rzut oka na imponującą swymi gabarytami i architekturą katedrę, złowione „badziewka” i odwrót: metrem na dworzec kolejowy i pociągiem powrót do Bergamo.

Kolejny dzień z wczesną pobudką. Kiedy zeszliśmy na hotelowe śniadanie, za oknami jeszcze było ciemno, ale plan na ten dzień był ambitny – znów podróż koleją, tym razem nad jezioro Como. Wiele o nim słyszałem, w kilku filmach napotkałem, ale móc tam być i ujrzeć na własne oczy – to brakuje skali zachwytu. Malownicza miejscowość Varenna https://travelitalia.pl/wp-content/uploads/2021/06/beautifull-aerial-panoramic-view-from-the-drone-to-the-varen_shutterstock_1450670771-1.jpg oraz Bellagio do którego popłynęliśmy promem, o tej porze roku opustoszałe, ciche i cudne. Samo jezioro – poezja! Otaczające je ośnieżone Alpy, błękit nieba i na brzegach palmy, to dla mnie już miód, cud i orzeszki 🙂 . Po prostu magia. Jeśli istnieje raj na ziemi, to jakiś jego skrawek musi znajdować się na Malcie i nad jeziorem Como 🙂 🙂 🙂 I jak tu nie wierzyć w świętego Mikołaja, skoro byliśmy tam dokładnie 6-go grudnia?

Więcej niż zwykle ociągaliśmy się z powrotem, a tymczasem temperatura spadała i spadała. Potem jeszcze okazało się, że pociąg ma duże, aż w końcu gigantyczne opóźnienie, więc ze znacznym poślizgiem czasowym dotarliśmy do Bergamo. Tu jeszcze mała dygresja: pomiędzy peronami asystowali nam słynni włoscy Carabinieri 🙂 . Jadąc w autobusie miejskim info z Polski, że w meczu Górnik – Wisła, Paweł Brożek na dzień dobry strzelił gola, więc kilka osób co najmniej dziwnie się na mnie patrzyło, kiedy w geście triumfu uniosłem ręce w górę i pod nosem zacząłem podśpiewywać.

Ostatni dzień w Bergamo, już na luzie i dużym spokoju. Jeszcze raz spacer po centrum, odwiedziny kilku kościołów i niebawem czas zanucić „Ciao, ciao Italia”. Pogoda bajeczna, toteż nie odprawialiśmy się od razu, tylko korzystaliśmy ze słońca.

Wyjazd ze wszech miar udany, super atmosfera i towarzystwo 🙂 Dziękuję!

Połknięte lektury: Arturo Perez Reverte „Fechmistrz”, Marcin Rychcik „Roman Wilhelmi. Biografia”, Bernard Minier „Bielszy odcień śmierci”.

25.02.2020

Dodaj komentarz